Kendin Yap

En İyi 9 DIY Oda Bölücü

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 1
Written by Tuğba Uygun

Oda bölücüler, iç bölme duvarları ile neredeyse aynı işlevi görecekleri şekilde inşa edilebilir. İşte sizler için en iyi oda bölücüler.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü

DIY oda bölücüler için marangozluk ve alçıpan becerilerini  arka plana atın. Bunun yerine, basit araçların ve kullanımı kolay malzemelerin çizgileri boyunca düşünün. Araçlar için zımba tabancaları, sıcak tutkal, çekiçler ve bitirme çivileri normal olma eğilimindedir. Malzemeler için hemen hemen her şey adil bir oyundur: ip, plakalar, plastik boru, tavuk teli, palet ahşabı..

Basit Jüt Halat Oda Bölücü

Öyle gereksiz pahalı oda bölücülere ihtiyaç yok. Evinizde olan ya da çok ucuz miktarlara alabilceğiniz malzemeler ile basit ve şık oda bölücüleri yapabilirsiniz.

Bu DIY oda bölücü basit, fark edilmesi kolaydır ve malzemeler ucuzdur. Hırdavat ve el sanatları / hobi mağazalarında bulunan kalın jüt ipi çok ucuzdur. Daha ince 1/16 inç jüt ipiyle gitmeye istekliysen, maliyetler daha da düşüyor.

Ahşap ayakkabı plakalarını yere ve tavana monte edin, ardından ipi levhaların arasına geçirin. Bu proje ile odanızda hem farklılık oluşturacaksınız hemde odanızı bölmüş olacaksınız.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 2

Jüt ipi ile Oda bölücü

Buzlu Cam Oda Bölücü

Stüdyo dairesi sakinleri kabin ateşinin nasıl geliştiğini bilir: Sadece bir odaya sahip olmanın klostrofobiyi gerçekten artırdığı bir şey. İki kişi aynı odada otururken yoğunlaşır. Bu oda bölücü ile düzeltilemez mi?

Buzlu camlı IKEA PAX dolap kapıları, tavandan zemine kadar uzanabilecek boyutlardadır. Kolayca pistlerde kayıyorlar ve keskin bir bıçak gibi, bir kaotik odayı iki ayrı odaya dilimliyorlar. Size sunulan tek oda sizin sayenizde iki farklı odaya dönüşmüş olacak. Ayrıca kapı sayesinde istediğiniz zaman kapatıp kendinize ait bir alana çekilme hakkı sunacaktır.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 3

Oda bölücü – dolap kapısı

Askılı Oda Bölücü

Sadece iki panel ile çok uygun maliyete istenilen şıklıkta bir oda bölücü yapabileceksiniz. Kullanılan alet ve malzemelerin tam listesi: matkap, uç, kurşun kalem, ölçüm bandı, tavan kancaları, ayarlanabilir konektörler, kasırga bandı, çekiç, zımba tabancası, zımba teli ve güvenlik gözlükleri.

Tavana bağlanan bu ayarlanabilir konektörler dikey ayarların kolayca yapılmasını sağlar ve bunu çok esnek bir tasarım yapar. Odanıza uyan veya hoşunuza giden herhangi bir kumaşı istenilen boyutta ayarlayıp panellere geçirip artık ayrı bir odaya sahip olabilirsiniz.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 4

Askılı oda bölücü

Kitap Cenneti

Klasik bir DIY oda bölücü, yıllarca üniversite yurtlarına ve diğer ortak alanlara girmiş olanıdır: dikkatlice yerleştirilmiş kitaplık. Tek yapmanız gereken, bir raf ünitesini duvara dik olacak şekilde döndürmektir.

Bununla birlikte, ünitenin devrilmemesi için sabitlenmesi önemlidir. Bu sadece depreme eğilimli alanlar için geçerli değildir; her yerde ve özellikle aktif çocukları olan evlerde gereklidir. Bunun yerine, bir duvar saplamasına ve ünitenin üstüne tutturulmuş metal L destekleri gibi sağlam sınırlamalar kullanın. Bunu, ünite tarafından yönlendirilen vidalarla doğrudan aynı saplamaya yerleştirin. Vida başları görünecektir ancak bunları küçük plastik beyaz vidalı kapaklarla kaplayabilirsiniz. Raf ünitesinin alt kısmının zemine tutturulması da takviye edilmesine yardımcı olacaktır.

Görüntüsü sizce de çok hoş değil mi? Çifte yarar diye düşünmemek elde değil 🙂

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 5

Oda bölücü – kitaplık

Retro Oda Bölücü

Daha çok bekar evleri için kullanılan bu oda bölücü göründüğü kadar maliyetli değil aslında. İkinci el eşya satan ya da  yerel bir tasarruf mağazasında düşük maliyetli LP vinil kayıtları satın almak ve misinaya takmak kadar basit.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 6

Retro oda bölücü

Makrome Oda Bölücü

Evet makrome bir zamanlar çok revaçtaydı. O ipten aklınıza gelebilecek her şeyi yapmak mümkündü. Birçoğunuzun hatırlayacağı gibi okul zamanlarımızda el işi diye bir ders vardı ve o derste bu ipten deneyeler yapardık 🙂 Gazetelik, abajur vs..

Şimdi tekrar gündeme geldi ve yine revaçta olmaya aday. Çünkü yine her türlü eşya yapılmaya başlandı. Görüldüğü gibi de çok hoş görüntü oluşturuyor. Bunlardan bir tanesi de oda bölücü olmaya aday.

Hem görüntüsü hem de ufakta olsa nasıl yapıldığına dair bir örnek sunuyoruz.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 7

Makromeden oda bölücü

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 8

Makrome oda bölücü yapımı

Meyve Sandığı ile Oda Bölücü

Hem depolama aracı hem de oda bölücü olması müthiş olmaz mıydı?

Meyve sandıkları şu ara en çok kullanılan dekorasyon aracı diyebiliriz. Raf olarak kullanımı ayrı, minimalistlerini sunum aracı olarak kullanımı ayrı, her çeşitte kullanıma sahip. Ayrıca saf rengi ile değil de boyanmış halide zevk ve renklere göre ayrılıyor. Şimdide karşımıza oda bölücü olarak çıktı.

Ayrıca bitkilerin de ahşap rengine eşlik etmesi tam puan almasını sağlayacaktır.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 9

Oda bölücü

Pencere ile Oda Bölücü

Yeniden yapılandırılmış bir pencereden yapabileceğiniz bu DIY oda bölücünün görünümünü çok seviyorum. Bu, mekanlarınız arasında biraz boşluk bırakmanın harika bir yoludur, ancak bir pencere olduğu için hala harika bir açık plan planına sahipsiniz. Bunu bir de inşa etmek oldukça basittir ve elinizde varsa eski pencereleri yeniden yapılandırmanın harika bir yoludur.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 10

Pencere ile oda bölücü

Kapı ile Oda Bölücü

Elinizde kullanmadığınız bir kaç iç kapınız yoksa, yerel tasarruf mağazasından birkaç tane alabilirsiniz. Gerçekten ucuzlar ve bu harika katlanır oda bölücü ekranını oluşturmak için bunları kullanabilirsiniz. Onları birleştirmeniz ve mevcut oda dekorunuza uydurmak istediğiniz rengi boyamanız yeterlidir.

En İyi 9 DIY Oda Bölücü 11

Kapı ile Oda bölücü

About the author

Tuğba Uygun

Leave a Comment