Ev Dekorasyonu

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 1
Written by karargaht

Yeni trend evlerin en önemli noktalarından biri ev dekorasyonunun nasıl yapılması gerektiği.

İnsanların ve insanlar içinde de özellikle bayanların çoğu vakitlerini içerisinde geçirdikleri evlerinin görünüşü çok önemli olmaktadır. Bu sebeple şık bir ev dekoru hemen her bayan için olmazsa olmazlardandır. İçinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağı olup, ev dekor noktasında neredeyse hemen her üründe çok farklı tasarımlar ve modeller üretilmiş olmaktadır. İnsanlar artık evlerini dekor ederken, teknolojinin sağladığı hemen her olanağı kullanmakta ve içinde bulundukları çağın asla gerisinde kalmamaya özen göstermektedirler.

İnsanlar artık basmakalıp düşüncelerle ev eşyası almak yerine, trendleri takip etmekte ve her tür başarılı ev dekorasyon fikirlerine önem vermektedirler. Yazımızda elimizden geldiğince sizler için faydalı olabilecek ev dekorlarından bahsetmeye çalıştık.

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 2

Küçük ev dekoru

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sade Düşünün

21.yüzyılın en popüler düşünme tarzı olan bu yaklaşım ile sizde evlerinizi aşırı süsleyip püslemek yerine ev dekoru olarak daha sade bir dizayn şeklini düşünebilirsiniz. Bu tarzdaki ev dekorlarının insanları daha mutlu ettiği söylenmektedir.

Bütüncül Düşünün

Ev dekorasyonunda evinizi bir bütün olarak algılamanızda fayda olmaktadır. Çünkü bu şekilde düşünerek hemen her bir odanın birbiri ile uyumuna daha iyi dikkat edebilir ve çok daha başarılı bir dekor oluşturabilirsiniz. Bu yüzden her bir odayı ayrı ayrı düşünmek yerine evinizi komple olarak ele alın.

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 3

Canlı ev dekoru

Canlı Renkler Tercih Edin

Evlerinizin dekorasyonu açısından gerçekten duvar boyanızdan taban parkenize ve içine koyacağınız eşyaların rengine kadar her şey çok etkili olmaktadır. Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli unsurlardan bir tanesi doğru ve uyumlu renk tercihleri yapılması olmaktadır. Size tavsiyemiz ev dekorunuz adına kesinlikle açık ve canlı renkler kullanmaya dikkat ediniz.

Geometrik Düşünün

Bazı insanlar sıra dışılığı sever ve bu farklılıkları onlara bazen mükemmel tarzlar oluşturmalarını sağlar. Sizde evinizde dekor olarak geometrik şekillerden istifade edebilirsiniz. Özellikle ev dekorunda kullanılan kare, daire, üçgen gibi şekiller çok ilginç dekorlar oluşturabilmektedir.

Nevresimlere ve Masa Örtülerine Dikkat Edin

Ev dekorlarının olmazsa olmazlarından olan nevresim takımları ve masa örtüleri kesinlikle bulundukları odadaki eşyalar ile uyum içerisinde olmalıdırlar. Özellikle ev dekoru açısından en önemli parçalardan olan masa örtüleri bir yandan duvarlarınızla ve mobilyalarınızla uyumlu olurken, bir yandan da şıklığı ve zarafeti simgelemelidir.

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 4

Ev dekorasyonu ev tarzı

Tavanlarınızı ve Tabanı Renklendirin

Neredeyse hemen her yerde evlerin tabanı ve tavanı aynı renk olacak şekilde kurgulanmaktadır. Oysa siz bu sıradanlığı bozabilir ve farklı renkler arasından birbiri ile uyumlu çok hoş bir kombine oluşturabilirsiniz. Örneğin tavanlarınız için epoksi boya kullanabilirsiniz, bizce evinize çok ayrı bir hava katacaktır.

7-) Perdelerinizi Farklı Bir Görünüme Kavuşturun

Şimdi sıra bir gelinin duvağı ne ise, evlerinde duvağı olan perdelere geldi. Gerçekten ev dekorasyonu için en önemli unsurlardan bir tanesi perdeler olmaktadır. Çünkü perdeler evlerinizin hem içini hem dışını süslemektedir. Evinize gelen kişilerin belki de ilk dikkatini çeken unsurlar perdeleriniz olmaktadır. Bu sebeple evinizdeki perdeleriniz mobilya ve duvarlarınızla tam bir uyum içerisinde olmalıdır.

Bunun yanında perdelerinizin şıklığı ve zarafeti evinize ayrı bir hava katacak ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple ev dekoru için perdelerin yeri olmazsa olmazlardan olup, asla göz ardı edilmemelidir. İyi bir ev dekoru, doğru perde seçimi ile doğrudan orantılı olmaktadır.

Ev Dekorunda Işıklandırma

Şunu asla unutmayın ki evlerinizi ışıklandırmak ile doğru ışıklandırmak arasında çok büyük bir fark bulunmaktadır. Evlerinizin şekline mobilyasına ve büyüklüğüne göre doğru ışıklandırmayı seçerseniz, evinizin güzelliği bir kat daha kendini belli edecektir. Bunun içinde avize ve lamba seçimi çok önemli olmaktadır.

Kenar Süslemelere ve Detaylara Dikkat Edin

Bir evin dekor adına belki de en önemli unsurlarından bir tanesi,  genelde göz ardı edilen ufak detayları olmaktadır. Bu yüzden özellikle kenar süslerin şekline, modeline ve rengine oldukça önem vermelisiniz. Çünkü ev dekoru için detaylar ağırlık veren kişiler her daim titiz ve ince düşünceli kişiler olarak algılanmaktadır.

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 5

Eski tarz ev dekoru

Antika Eşyalar Evinize Renk Katabilir

Bazı antika eşyalar var ki, her ne kadar dönemleri geçmiş olsa da kendi şıklıkları ve zarafetleri hiçbir zaman geçmemektedir. Bu yüzden özellikle evinizin belli bölgelerinde antika eşyalara yer verebilirsiniz. Şundan emin olun ki antika eşyalar her zaman hemen herkesin ilgisini ve dikkatini çeker.

Halı Seçiminin Ev Dekorasyonunda Önemi

Evi ev yapan dekorlardan bir tanesi de evlerle bütünleşen halılar olmaktadır. Evlerinize seçeceğiniz halıların kesinlikle canlı renklerde ve ev mobilyanızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. İyi bir ev dekoru oluşturmak açısından halılar ve uygun bir konumda yerleştirilmeleri çok önemli olmaktadır.

Duvarlarınızdan Mümkünse Uzak Durun

Neredeyse her evin ayrılmaz bir parçası olan duvar çivilerinden lütfen uzak durun ve duvarlarınıza bir şeyler asmaktan vazgeçin. Minimalist akım anlayışı ile hareket ederek duvarlarınızda sadelikten yana olmanızı ve böyle daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyoruz.

Ev Dekoru İçin Sandalye ve Masa Seçimi

Özellikle salon ve mutfak masa seçimlerinizi doğru yapmalısınız. Seçeceğiniz masa ve sandalyeler mobilya dekorları ile uyumlu olduğu gibi doğru bir ev dekoru tamamlama adına duvar renkleri ile de uyum içerisinde olmalıdırlar.

Eski Mobilyalarınızı Atmak Yerine Dönüştürün

Aslında eskiyen mobilyalarınızı atmak yerine, onları farklı modellere dönüştürebilirsiniz. Hem görsel olarak çok hoş bir görüntü elde etmiş hem de evinizdeki eşyalar ile uyum noktasında ekstra bir arayışa girmemiş olursunuz.

Beyaz Renk Sadelik Sağlayabilir

Evinizin özellikle salon kısmında mükemmel bir ev dekoru elde etme adına, beyaz tonlarından istifade edebilirsiniz. Emin olun hiç ummadığınız kadar güzel olduğunu fark edecek ve evinizin içerisinde en çok huzur bulduğunuz yerin burası olduğunu göreceksiniz.

Ev Dekoru Hakkında Önemli İpuçları 2019 6

Farklı ev dekorasyonları

Koleksiyonlarınıza Yer Açın

Eğer çocukluğunuzdan beri biriktirdiğiniz bir koleksiyonunuz var ise, evinizin bir köşesinde koleksiyonunuza yer açmanın sırası geldi demektir. Çünkü bu tarz köşeler her daim insanların ilgisini çekmektedir.

Kendi Kütüphanenizi Oluşturun

Ülkemizde evlerde çok rastlanmasa da, aslında kütüphane bir evin kültür seviyesini belirlemektedir. Bunun yanında kütüphane ev dekoru oluşturma açısından da mükemmel bir tercih olmaktadır. Evinizin hemen her köşesine yakışacak olan bir kütüphane dekoru kesinlikle edinmelisiniz.

Raflarınızı Uyumlu Kullanın

Evinizin hangi odasında olursa olsun, raflarınızı kesinlikle uyum içerisinde kullanmalısınız. Raflarınızda yer alacak eşyaların estetik açıdan uyum içerisinde olmasına azami dikkat göstermelisiniz. Çünkü evinize gösteriş ve zarafet katacak olan asıl bu tarz ince detaylar olmaktadır.

Şık Tasarımlara Evinizde Yer Açın

İster evinizin mimarisi adına ister evinizde kullanacağınız eşyalarınız adına kesinlikle şık tasarımlara evinizde yer açın. Şık bir ev dekorasyonu açısından çok önemli olan ve müthiş bir estetik zevk sunan şık tasarımlar sayesinde, sizde çok hoş bir dekor elde edebilirsiniz.

Ahşap Dekorlara Yer Açın

Her daim doğayı simgeleyen ve insanlara doğallığı anlatan ahşap dekorlara evinizin bir köşesinde muhakkak yer verin. Evinizin hangi köşesine uygularsanız uygulayın mükemmel bir estetik görüntü elde edeceğiniz kesin olmaktadır. İster mobilya tarzında ister tavan ve duvar kaplama tarzında olsun ahşaptan yararlanmayı ihmal etmeyiniz.

Türkiye’nin ev dekorasyon fikirleri sitesi olmayı amaçlayan evdekoru.net zamanla bir fenomen olmak için içeriklerini sürekli yenilecek 🙂

Evdekoru.net olarak ev dekorasyonları hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Sizde fikirlerinizi altta ki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

About the author

karargaht

Leave a Comment