Ev Dekorasyonu

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 1
Written by Tuğba Uygun

Küçük ev dekorasyonu imkansız bir bilmece gibi hissedilebilir. Mümkün olduğu kadar sığdırmak istiyorsunuz, ancak evinizde çok sıkışık olsun istemiyorsunuz.

Küçük Ev Dekorasyonu

Yeni bir daireye taşınmak istiyorsunuz fakat şu anın evleri bildiğiniz üzre hep küçük inşa ediliyor. Ve eve neredeyse sığamaz hale geliniliyor. Eşyaların bir kısmı atılmak zorunda kalınılıyor ya da bir şekilde sıkış tıkış yerleştirilmek. Peki ya eve dışarıdan bakıldığında oluşturulan görüntü çok muş hoş? Asla. Sıkış tıkış eşyalar arasında nefes almakta pek mümkün olmuyor. O zaman küçük ev dekorasyonun da neler yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli ? Eşyalar nasıl konumlandırılmalı? Bunlara birlikte bi göz gezdirelim.

Zemini Sade Tutun

Küçük ev dekorasyonun da tek isteğimiz evler hem şık hem sade olsun. Bunun içinde hem gerekli eşyalarımız elimizin altında olsun hem de kalabalık bir alan olmasın. Bu yüzden yerden tasarruf etmek amaçlı hem yere hem de duvara konumlanabilen eşyalarınızı daha çok duvara konumlandırmanız. Bu sayede zeminiz daha sade ve boş görünerek evinizi daha geniş gösterebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

Örneğin; Google’da yapılan dekorasyon aramalarda şöyle bir örnek sonucuna varabiliriz: Zemini engellerden uzak tutmak ve gerekirse altta fazladan depolama için yer açmak için raflar ve komodinler gibi yüzen parçaları deneyin. Zemin lambaları yerine aplikler tercih edin.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 2

Küçük ev dekorasyonunda zemin

Katlanabilir Eşyalar Kullanın

Bir masaya ve yemek masasına ihtiyacınız olabilir, ancak gerçekten onlara 7/24 ihtiyacınız var mı? Cevabınız hayır ise o zaman katlanılabilir masa ve sandalyeler tercihiniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bazen ev de bizim oturmamız gerektiğini unutup bizden çok eşyaların yer kapladığının farkına varamıyoruz. Bu yüzden bize arada sırada lazım olan eşyaları bir kere daha düşünüp onlar için nasıl bir yöntem uygulamamız gerektiğine karar vermeliyiz.

Bununla birlikte mutfaklarınız küçük ise kapılardan vazgeçip açılır kapanır kapılır tercih etmeniz gerekir.Böylelikle küçük ev dekorasyonunda pratik çözümler üretmiş olursunuz.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 3

Küçük Ev Dekorasyonunda katlanır masa

Aydınlatmalara Önem Verin

Küçük veya varolmayan pencereler nedeniyle küçük alanlar genellikle karanlık hissedebilir. Mutfaktan yatak odasına kadar her odaya bol miktarda ışık kaynağı ekleyerek doğal ışık eksikliğini giderin. Küçük ev dekorasyonunda tavan yüksekliğinize bağlı olarak göz alıcı tavan armatürlerini (zarif bir gömme montaj) ile birlikte rahat ve aydınlık bir atmosfer için aplikler veya masa lambaları ile birleştirin.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 4

Küçük ev dekorasyonunda aydınlatma

Aynalardan Destek Alın

Küçük ev dekorasyonlarının bir numaralı kurtarıcısı herkesin bildiği gibi aynalar. Bol miktarda doğal ışığa sahip değilseniz, aynalar sahip olduklarınızı en iyi şekilde odanın etrafına yansıtarak size yardımcı olabilir. Aynalar, alanın daha büyük hissetmesine yardımcı olabilir ve böylece birkaç fit kare daha fazla yanılsamaya yol açabilir. Büyük bir aynayla bir duvar döşemeyi veya farklı boyut ve şekillerde bir galeri duvarı oluşturmayı düşünün.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 5

Küçük ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Her Odaya Farklı Renk Düzeni Verin

Küçük ev dekorasyonunda evinizde sadece bir iki odaya sahipseniz bu odalarınızda da farklı mekan havası oluşturmaya bakın. Bir odadan sıkılıp diğer odaya gittiğinizde başka bir yerde bulunuyormuş hissi uyandırmak için duvarlarınızda farklı renkler kullanmayı deneyin. Her birine kendine özgü kişilik verin.

Örneğin; Oturma odası haşhaş kırmızısı, limon sarısı, lacivert ve Fransız mavisi ile cesur ve doygun bir birincil palettir. Modern ve eğlenceli hissettirir.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 6

Küçük ev dekorasyonunda duvar renkleri

Mobilyalarınızı Doğru Boyutta Alın

Küçük ev dekorasyonunun en önemli konusuda alacağınız mobilyalarınızı evinize uygun almak. Gerekirse evinizin her santimini milim milim ölçerek mobilya almaya gidin. Yoksa bu sizin zararınıza olacaktır. Öncelikle evinizde neyi nereye koyacağınıza karar verip sonra ölçüp en son mağaza mağaza gezip mobilyalarınızı almanız gerekir. Bunun için uzmanlar “Küçük ev dekorasyonu için doğru ölçekte mobilya satın alın ” diyor.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 7

Küçük ev dekorasyonunda doğru ölçekte mobilya

Perdelerinize Odaklanın

Uzmanlara göre küçük ev dekorasyonun da tavanları daha yükseğe çıkarmanın en kolay yolu perdelerinizi de ona göre en yukarıya asmanız gerektiği. Örneğin perdeyi direk pencerinin üst kısmına değil de tavandan aşağı doğru sarkıtmak evinizde daha geniş bir görüntü oluşturacaktır.

Bununla birlikte perde deseninde dikey çizgiler de seçmeniz daha uzun bir tavana sahip olmanın bir hilesidir.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 8

Küçük ev dekorasyonunda perde seçimi

Akıllı Mobilyalar Kullanın

Küçük ev dekorasyonlarının en önemli parçalarından birisi de akıllı mobilyalar. Çok fonksiyonlu mobilya tercihleri her zaman yerden tasarruf etmek isteyenler için çok faydalı olmuştur. Mobilya tercihlerinizde de öncelik olarak bu mobilyaları tercih etmelisiniz. Ayrıca bu mobilyalar görüntü itibari ile de çok şık hem de kullanışlı. Böyle mobilyaları kim tercih etmez ki.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 9

Küçük ev dekorasyonlarında akıllı mobilya

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 10

Küçük ev dekorasyonlarında akıllı mobilya

Merdiven Altlarını Değerlendirin

Çok katlı bir eve sahipseniz ve eviniz çok katlı olduğu halde size yetersiz geliyorsa evinizde bulunan merdiven altlarını değerlendirin. Küçük ev dekorasyonlarında kiler ihtiyacı çok fazla hissediliyor. Bu yüzdende bulduğumuz her boş alanı değerlendirme çabasındayız. Buna en iyi örnekte merdiven altları. Buraların boş durmasına gerek var mı? Bizce yok o zaman hemen değerlendirmeli.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 11

Küçük ev dekorasyonlarında merdiven altı değerlendirme

Duvarlarınızı İyi Kullanın

Küçük ev dekorasyonlarında bir duvarı ne kadar işlevsel kullanabilirseniz sizin yanınıza kardır. Örneğin; bir TV duvarını sadece TV’ye ayıracak değilsiniz. Çok kitap okuyan bir bireyseniz ve kitaplarınızı koymanız gereken bir kütüphaneye sahip değilseniz TV ünitenizi kitaplık şeklinde dekore edebilirsiniz. Böylelikle hem duvarınızı iki şekilde kullanıp yerden tasarruf etmiş olursunuz. Görüntüsüde bir o kadar hoş oluyor.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları 2019 12

Küçük ev dekorasyonlarında duvarların kullanımı

Bu yazımızda küçük ev dekorasyonu ile ilgili örneklerle bilgiler vermeye çalıştık. Faydalı olduğunu umuyoruz.

 

About the author

Tuğba Uygun

Leave a Comment