Mutfak Dekorasyon

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri 1
Written by Tuğba Uygun

Uygun maliyetli kendin yap mutfak yenileme fikirlerini sizler için derledik.

Mutfak dolaplarınızın eski görünümüden sıkıldınız? İşte size 2019 yılı için mutfak yenileme ev dekorasyonu fikirleri. İşinize yaracak 😉

Eski Bir Mutfak Yenileme 2019

Hayal ettiğiniz mutfağın averaj maliyetini hesaplamaya kalkarsak; 3.350 TL ile 28.500 TL arası maliyet gerektirir. Mutfak yenileme ne kadar meblağ diye araştırmak istiyorsanız, kullanılacak araç-gereç türleri ve metrekare unsurlarını gözden geçirmeli ve karar vermelisiniz. Mutfak yenileme maliyeti, mutfağın yapısı ve türüne göre farklılık gösterir.

Elbet ki kullanılan malzemelerde fiyatta oldukça büyük değişimler yapıyor. Mesela; mutfak dolaplarında en uygunu olsun derseniz normal olarak sunta gelir. Fakat kalitesi tartışılır. Sonuçta biz bayanların evin içinde en oldukça zaman geçirdiği yer mutfak. Bir ihtimal günün yarısını mutfakta geçiriyoruz. Ve çoğunlukla su ile haşır neşir oluyoruz. Haliyle sunta benzer biçimde bir malzemede en oldukça su alıp şişen araç-gereç. Mutfakta kullanılması tavsiye edilmez, tavsiye edilen ise MDF. Derken fiyatlar artık artış göstermeye başlıyor ve bizde artık sıkıldığımız o mutfak dolaplarını yenilemekten vazgeçiyoruz.

Peki o vakit ne yapmalıyız? En oldukça zaman geçirdiğimiz fakat görmekten artık sıkıldığımız mutfak dolapları ile devam mı edeceğiz? İşte size iyi bir düşünce ile geliyorum ?

2019’da Mutfak Yenilemek İçin Dolapları Boyama

Bir kendin yap (DIY) mevzusu olarak mutfak yenilemek istiyoruz, peki ustasını çağırmadan mutfak dolaplarını iyi mi boyarız? Buna iyi mi cesaret edeceğim? Ya daha beter olur ve ucuza kaçayım derken baştan yaptırmak zorunda kalırsam? diye asla korkmayın. Etrafımda ve toplumsal medyada eski mutfak dolaplarını boyama yaparak yenileyen o denli insan gördüm ki. Mühim olan seçtiğiniz boyanın kalitesi. Bunun için iyi araştırma yapmanız gerek ve doğal olarak ki talimatlara sırasıyla uymak.

Bildiğiniz gibi ki biz Türkler bir çok vakit talimatlara uymayız kendi talimatlarımızı uygulamaya kalkarız ve doğal olarak ki netice hüsran. Hepimizin bilmiş olduğu ulusal bir mutfağımız var, koyu kahve.Eski mutfakların çoğunda bu dolaplar mevcut, fakat ev eski diye ya da maliyet fazla diye bir çok şahıs yenilemek istemiyor ve napıyor mutfak dolarını boyama yapıyor. Hem de bir çok vakit beyaza ? Iyi mi olur demeyin. Aşağıda örnekleri mevcut.

 

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 1

Mutfak yenileme işlemlerinden dolap boyama öncesi ve sonrası

Mutfak dolaplarını yenileme işleminde boyama için size önerebileceğim boya #cadence. Seçenekleri oldukça araştırmanızı tavsiye ederim. Yukarıda da gördüğünüz benzer biçimde, o koyu kahve dolaplar mutfağı hem daraltıyor hem karartıyor. Beyaza boyanmasıyla hem mutfağı daha geniş gösteriyor hem de daha zevkle yemeklerinizi yapmanız mümkün ?

Doğal olarak ki beyaz haricinde değişik renklerde deneyebilirsiniz. Mesela bir çok şahıs üst dolapları beyaz fakat alt dolapları daha koyu renkler tercih ediyor; bordo,mor benzer biçimde. Elbet bir tek mutfak dolaplarını yenilemek için boyama ile kalmıyoruz, dolapların kulplarını da yeniliyoruz ve mutfağımız güncel görüntüsü ile gönüllerimizde yerini alıyor.

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 2

Mutfak  yenileme işlemi dolapların boyama öncesi ve sonrası

Eski Mutfaklarda Tezgah Arasını Yenilemek

Dolaplarımızdan sıkıldık da mutfak tezgah arasından sıkılmadık mı? Peki o eski fayansları kırdırıp yeniden yaptırmak bizlere gene fazla maliyete mal olmayacak mı? Tezgah arasını yenileme için gelin ne yapmamız gerektiğine bakalım ?

Ilk olarak iki seçeneğimiz var. Bunlardan ilki doğal olarak ki dolaplara hazır elimiz değmişken tezgah arasını da boyama. Mutfak yenilemede Mutfak tezgah arası boyama yapmak için gene önceliğimiz boyanın kalitesi. Ve doğal olarak ki boyayacağımız fayansların da sağlam olması gerekiyor.Eğer fayanslarımız sağlam ve boyamız kaliteli ise mutfak tezgah arası yenileme işleminiz baştan tamamlanmış oluyor. Hem su geçirmezliğinden korkmuyorsunuz hem de yıpranıp yıpranmayacağından. İşte size mutfak yenilemenin mühim bir unsuru olan mutfak tezgah arası yenileme örneği.

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri 2

Mutfak tezgah arası yenileme öncesi

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri 3

Mutfak tezgah arası yenileme sonrası

İkincisi ise su geçirmez tezgah arası folyo kaplama. Bunlar içinde seçenekler fazla. Üstüne kaplama yapacağımız fayanslar sağlam ise folyo da kaliteli ise her şey oldukça kolay. Iyi mi yapılacağını araştırır ve ona nazaran yapmış olursanız sizi uzun süre yönetim edecektir. Ve fayans yaptırmak asla aklınıza gelmeyecek. Görüntüleri bence oldukça hoş, evinize gelen misafirler tezgah arası fayanslarınızı nereden yaptırdığınızı sormuş olacaktır ve sizin yaptığınıza inanamayacaklar ?

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri 4

Mutfak yenileme de tezgah arası folyo kaplama öncesi

Mutfak Yenileme Ev Dekorasyon Fikirleri 5

Mutfak tezgah arası folyo kaplama sonrası

2019 Yılında Mutfak Yenilemenin Maliyeti

Gördüğünüz üzre sizinle paylaştığım fotoğraflar da hem mutfak dolapları yenileme hem de mutfak tezgah arası yenileme bir arada. Böylece mutfağınız oldukça ucuz bir maliyete başka bir mutfağa dönüşüyor. Özetlemek gerekirse bir maliyet hesabı meydana getirecek olursak, mesela mutfak dolaplarını boyama yapmak için bir tüp boya 15 lira ise dolaplarınızın ebatlarına bağlı olarak en fena 5 tüp boya gidecek olursa 75 liraya mal etmiş oluyorsunuz.

Aynı şekilde mutfak yenileme mutfak tezgah arası boyama yapmak için, bir tüp boya gene 15 lira ise 3 tüp gidecek olursa 45 lira mal etmiş olmuş olursunuz. Toplarsak 120 liraya mutfağınızı yenilemiş olmuş olursunuz. Elbet bunlar kaba taslak hesaplar. Fiyatlar ve mutfak büyüklüğü maliyette değişim yapmış olacaktır. Fakat yazımızın başlangıcında da bahsettiğim mutfak yenileme maliyeti ile kıyaslarsak hangisini tercih etmek size kalmış ?

2019 Yılı Mutfak Yenileme Ne Kadar

Yerliteknoloji’de de belirtildiği gibi, Eğer mutfaklarınızı kendiniz yenilemek istemezseniz, bir ustaya mutfak yeniletmek isterseniz eğer birde ustalaşmış dekorasyon meydana getiren firmaya mutfak yenileme işlemi için başvurursanız, kendinizin yaptığınızdan oldukça daha çok bir maliyet ile mutfak yenileme, yaptırma yapmış olmuş olursunuz.

2019, 2020 yılı civarında bir mutfak yaptırmak ne kadar meblağ? diye soran biri için, dışarı da bir ustaya yaptırılan oldukça küçük bir full MDF mutfak dolapları yaptırmak 3,4 bin TL  civarında bir maliyet tutuyor.

Eğer mutfağınız orta büyüklükte ise dolaplarınız ve öteki giderler için cebinizden çıkan para 5/10 bin TL içinde olacaktır. Evinizin mutfağı büyük kategorisinde ise, doğrusu gözünüze büyük gelen bi mutfak büyük bi mutfak masası sığan, büyük mutfak dolabı olan, pencereli bir mutfak sayılabilir. Bu şekilde bir mutfak yaptırmak yenileme için 10/20 bin TL içinde minimum bir maliyet oluşabilmektedir.

About the author

Tuğba Uygun

Leave a Comment