Ev Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 1
Written by Tuğba Uygun

Yatak odası çok kişisel bir alan, pek çok misafir göremez ve aynı zamanda saatlerinizi evinizin bu bölümünde geçireceğiniz yerdir. Sadece size ait bir alan olduğu için de en sevdiğiniz renkleri, duyguları ve koleksiyonları yansıtabileceğiniz kişisel bir kaçamak, bir sığınak olmalıdır.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu

Yatak odasını dekore ederken hatırlanması gereken ana kurallar var. Bir oda dekore ederken öncelik kendi isteğiniz olmalıdır. Kendi dünyanızı oluşturmak için önce kendi isteklerinizi sıralamanız size yardımcı olacaktır. Örneğin hangi renkte bir oda veya hangi tarzda mobilya seçeceğinizi önceden belirlemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Herkesin tarzını yansıtabileceği örnekleri araştırıp sizlere sunmaya çalıştık.

İnce Renk Seçin

Yatak odası dekorasyonun da cesur ana renkler yerine, yatıştırıcı tonları seçin. Renk teorisine göre nazik mavi tonları, lavanta veya yeşil sakin kabul edilir. Zengin mücevher tonları rahatlık ruhunu belirlemeye yardımcı olur. Bunlar kızarmış ekmek rengi, derin nar içerebilir.

Yatak odasında en sevdiğiniz renklerin tonlanmış modellerini kullanın. Örneğin patlıcan yerine leylak rengi veya mandalina yerine balkabağı rengini tercih edin.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 2

Yatak odası dekorasyonunda renk seçimine dikkat edin

Tavanı Göz Ardı Etmeyin

Tavan bir odadaki beşinci duvardır. Yatakta yatarken, yumuşak, boş bir yüzey mi görüyorsunuz? İnce bir desen veya yumuşak renk ekleyin. Tavanı duvar renginin hafif bir versiyonuna boyayın. Bu, tavanı görsel olarak yükseltmeye yardımcı olacak ve alana rahatlık ve samimiyet hissi verecektir.

Diğer çözümler ise tavana asma tavan ile manzara resmi eklemek veya duvar kağıdı ile kaplatmak, kirişler veya pervaz formunda mimari elemanlar eklemek veya dekoratif bir boya işlemi kullanmak olabilir.  Üstünüzdeki “beşinci duvara” renk, desen ve doku kazandıran kalıplanmış bir madalyon ve kristal veya zarif tonlarda avize de ekleyebilirsiniz. Yatak odasını daha şık gösterecektir.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 3

Yatak odası dekorasyonun da tavanları göz ardı etmeyin

Yatak Odasını Basit Tutun

Bir yatak odası, seçtiğiniz dekorasyon tarzından bağımsız olarak rahat ve sade, sofistike ve zarif görünmelidir . Hareket kolaylığı için, yataklar ve yan duvarlar veya büyük mobilya parçaları arasında en az üç ayak ve yataklar ve masalar gibi alçak mobilya arasında en az iki ayak bırakın.

Yatak odasına sadece ihtiyacınız olanı yerleştirin. Bir yatak, iki komidin, gardırop, bir şifoniyer ve sandalye veya puf ihtiyaçlar arasındadır. Başka bir şey dağınıklıktır.

Seçtiğiniz mobilyaların fonksiyonel olması sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin, gardırobunuzda çekmecelik olması komidin ihtiyacınızı ortadan kaldıracak ve alanda açıklık sağlayacaktır. Ekstra olarak yatak odasının içinde giyinme odasının bulunması yine yatak odasında size fazladan alan kazandıracaktır.

Aksesuarlar minimumda tutulmalıdır. Güzel bir sanat eseri seçin, bazı aile fotoğrafları düzenleyin, çiçekler ve mumlar ekleyin ve odayı artık rahat bırakın 🙂

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 4

Yatak odasında sadelikten yana olun

Boyutları İyi Ayarlayın

Yatak odası mobilyaları almaya hazır olduğunuzda, bir kat planı ve mekanın ölçülü çizimi ile başlayın. Mobilya, yaşadığı odaya uygun olmalıdır ve bu özellikle yatak odası mobilyaları için geçerlidir. Küçük bir yatak odası için ağır, geniş bir yatak ve şifoniyer seçmeyin. Tavan yüksekse, uzun bir başlık gözle görülebilir şekilde boyutlandırılmalıdır.

Yatak odası büyükse, ona uygun mobilyaları da seçin. Bir sandalye veya puf ekleyin. Yatağın ucuna bir mobilya parçası yerleştirin . Çok küçük olan mobilya ve aksesuarlar büyük bir odada kaybolmuş gibi görünecektir.

Bol Miktarda Depolama Alanı Seçin

Bir yatak odasına sakinlik hissini eklemek için, görüş alanlarını saklayın. Oda daha sakin ve ferah görünecektir.

  • Kitapları, losyonu ve okuma gözlüklerini erişebileceğiniz bir yerde gizleyebileceğiniz, çekmeceleri veya kapıları olan geniş bir başucu masası seçin. Daha fazla depolama için, etekli bir masa veya çekmeceli küçük bir şifoniyer seçin.
  • Ekstra çarşaf, battaniye ve yastıkları saklamak için yatağın dibinde bir sandıklı puf kullanın.
  • Kolayca erişilebilen kitaplar ve aksesuarlar için, yerleşik raflara veya sürgülü panellere sahip bir başlık kullanın.
  • Özel tasarlanmış bir organizasyon sistemi, dolap alanından azami faydalanabilir.
  • Sığ kutuları yatağın altına, güzel bir yatak eteği ile gizleyerek yerleştirin.
Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 5

Yatak odası dekorasyonunda depolama

Okuma Alanı Oluşturun

Oturup okumak için kendinize özel bir yer ayırın. Yatağınızın sonunda veya odanın bir köşesinde rahat bir sandalye ve tabure ile samimi bir okuma veya uzanma alanı oluşturun.

Odanız da yer varsa, yatak odası penceresinin altına bir pencere kenarı yerleştirin . Manzara ve doğal ışığın tadını çıkarın.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 6

Yatak odasında okuma alanı oluşturun

Lüks Nevresimlerle Donatın

Yatak odasını güzel ve lüks kumaşlarla donatın. Güzel nevresimler gibi bir yatak odasına konfor katan hiçbir şey yok. Kaliteli, kendini gösteren nevresim takımları yatak odasına ayrı bir hava katacaktır.

Okuma sandalyesinin koluna yumuşak bir tiftik veya kaşmir kumaş atın, duvarları ipek veya dokulu duvar kaplamaları ile örtün,  peluş zemin kaplamaları ekleyin.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 7

Yatak odası dekorasyonun da nevresim

Perdeler ile Odayı Aydınlatın

Güzel giyimli bir pencere, manzarayı çerçevelemeye yardımcı olur ve yatak odasına renk, desen, doku ve yumuşaklık eklemek için başka yollar sunar. Filtre ışığını saran yumuşak perdeleri seviyorsanız, geceleri mahremiyeti korumak ve sabah ışığını engellemek için aşağı çekilebilecek opak stor perdeleri birleştirin.

Bunun dışında odanızla uyumlu fon perdeler pencerenizin kenarlarında odanıza şıklık katacaktır.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin 10 İpucu 8

Yatak odası dekorasyonunda perde seçimi

Yatak Odası Gerçek Bir Kaçış Olsun

Cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu, egzersiz makinenizi yatak odasının dışında tutmak için kendinizi disipline etmeye çalışın. Rahatlamak ve yenilenmek için değerli bir yer oluşturun. Okumak, uyumak ve romantizme adanmış bir odanızın olmasını seveceksiniz.

 

About the author

Tuğba Uygun

Leave a Comment